Nadační fond Daruj vlasy

Výběr paruky

Ztráta vlasů je zejména pro ženy (ale nejen pro ně!) velmi těžkou psychickou zátěží, kterou řeší nepříliš vzhledným nošením šátků nebo nošením vlasové paruky. S těmi to ale běžně také není moc jednoduché. Proč? Protože v parukárnách, kam Vás odkáže Váš lékař, naleznete paruky v univerzální velikosti, z umělého vlákna a ještě k tomu za velmi vysoké částky (za krátké vlasy zaplatíte od 1 500,- do 9 000,- Kč, přitom cena těchto úmělých paruk je 100-1500 Kč!) Nepříjemností, kterou ženy nosící paruky z umělého vlákna uvádí je, že se v paruce nedá chodit příliš dlouhou, neboť je v ní velké horko, zejména pak v letních měsících. Proto nakonec paruky skončí na stojáncích a sáhne se tak raději po šátku, který saje pot. A posledním celkem zásadním faktem je, že paruky z umělých vlasů jsou celkem složité na údržbu. Je nutné je umývat speciální kosmetikou na paruky, ale i přesto mají tyto paruky nízkou životnost. Vlasy se i při častém česání mají tendenci nadměrně cuchat. Zpočátku se paruky z umělého vlákna nepřirozeně lesknou, a to především v záři slunce a na fotografiích s bleskem. A postupem času naopak lesk ztrácejí, jsou čím dál více zacuchané a vypadají nezdravě. Jako krátkodobé řešení jsou velmi dobrým pomocníkem, na delší dobu nošení 1-2 roky nebo i déle, nejsou vhodné. Tam doporučujeme právě krásné paruky z pravých vlasů, kde nikdo nepozná rozdíl.

Druhy paruk a jejich rozdíly

Podle výroby:

 • univerzální (předem vyrobené do velikostí S, M, L nebo UNI)
 • vyrobené na míru (podle tvaru hlavy, hustoty a odstínu vlasů, pěšinky)

Podle vlasů:

 • paruky syntetické (z umělých vlasů)
 • paruky s lidskými vlasy (z vlasů asijských, indických, východoevropských nebo středoevropských)

Paruka zhotovená na míru z velmi tenkého tylu.

U paruky na míru se dbá o maximální prodyšnost, tyl je dírkovaný, do něhož se poutkují vlásky jeden po druhém.

Paruka univerzální ze syntetických vláken

je vyrobená strojně z velmi silného hrubého tylu. Vlasy se neprovlékají, ale přišijí, tyl je tak neprodyšný, silný, připomíná spíše záclonu a nezajišťuje tak komfortní nošení jako u paruky na míru z jemného tylu.

Doporučejeme paruky z pravých lidských vlasů a paruky na míru. Bohužel tyto paruky jsou běžně k dostání ze velmi vysoké ceny (od 20 000,- Kč výše, ale běžně i za 40-50tis.Kč). Avšak paruka na míru za to opravdu stojí, je totiž vyrobená přesně pro Vás, podle Vašich představ. Před výrobou vždy proběhne měření hlavy, vlásenkářka si z žádosti o paruku vezme míry a dle fotografií Vašeho odstínu vlasů, hustotě, délce a dokonce i pěšince (zda-li ji nosíte upostřed, napravo či nalevo) zhotový finální výrobek. Podle těchto údajů Vám zhotoví paruku přesně odpovídají Vašemu vzhledu. Vaše okolí tak nemá šanci postřehnout, že místo vlastních vlasů nosíte náhle paruku. Paruka z přírodních vlasů se lépe udržuje, vlasy se necuchají, vypadají přirozeně a také mnohem méně „topí“ než vlasy umělé. Jednou z největších úvah při výběru paruky je právě volba mezi syntetickou parukou a tzv. „pravou“ z lidských vlasů. Syntetická vlákna použitá pro výrobu paruk dnes vypadají mnohem realističtější než u předchozí generace. Rádi bychom Vám tak představili klady a zápory těchto paruk.

Paruky z přírodních vlasů

Výhody:

 • Realističtější vzhled než syntetické paruky

 • Mnohem delší životnost

 • Stejné požadavky na styling a údržbu jako s Vašimi skutečnými vlasy

 • Lze je stylovat i za pomocí žehličky, fénu či kulmy

 • Zakázkově vyrobené paruky padnou jako ulité a budou se i dlouhodobě příjemně nosit

Nevýhody:

 • Reaguje na klima tak, jak Vaše pravé vlasy (mohou krepatět nebo ztratit zvlnění ve vlhkém počasí)

 • Vlasy je třeba po umytí šamponem opětovně nastylovat, což může být náročné pro někoho v domácím prostředí

 • Barva může výjimečně oxidovat (slábnout) po vystavení intenzivnímu světlu

 • Cena je podstatně vyšší

srovnání totožného odstínu – vlasy na paruku na míru jsou vybrány podle vlasů klienta

výsledná paruka

Paruky syntetické (z umělých vlasů)

Výhody:

 • jsou levnější než přírodní vlasy a to podstatně – syntetické paruky se nakupují v cenách od 300 – 900,- Kč, prodejní ceny jsou v ČR nadhodnocené a bežně se tyto paruky prodávají i za ceny 5 – 9 000,- Kč, což neodpovídá jejich kvalitám

 • dostupnost barev je téměř neomezená

 • syntetické barvy nevyblednou

 • jsou o něco lehčí než paruky z přírodních vlasů

Nevýhody:

 • nevýhodou je zejména nepřirozenost těchto paruk

 • je nutné se vyhnout extrémnímu horku, a to i z vysoušeče vlasů, zejména pak vlasy ničí žehličky a kulmy

 • přebarvit syntetické paruky se nedoporučuje

 • nošení úmělých paruk není tak komfortní

 • narozdíl od přírodních paruk je styling prakticky nemožný – modakrylová vlákna (např. kanekalon) mohou při kontaktu s vyšším teplem shořet nebo se zkroutit

 • zakázkově nelze přesně na míru určit styl česání, pěšinku atd. jako tomu je u zakázkové výroby přírodních paruk

detail strojně našitých vlasů

syntetická paruka

Vzhledem k výše uvedému se NF Daruj vlasy rozhodl poskytovat zejména paruky vyrobené na míru z pravých lidských vlasů, které se dají nosit každý den a nemají žádná vyšší omezení. Paruky zakázkově vyrobené si můžete prohlédnout u konkrétních pacientů v kategorii Jak pomáháme, jimž náš NF pomohl nebo v sekci Naše výrobky, kde se dozvíte i jednotlivá technická specifika u těchto paruk. Abychom zajistili co nejvíce paruk všem žadatelům, budeme vyrábět i některé paruky nezakázkově na míru, ale v nejčastějších velikostech. Některé paruky tak budou k dispozici k okamžité pomoci. Nabídku se budeme snažit rozšiřovat v co největší míře, kterou nám umožní partneři a  dárci NF Daruj vlasy, bez kterých by to realizovat nešlo. V případě nadměrného počtu žadatelů se bude snažit zajistit i případně syntetické paruky, které pomohou dočasně překlenout nejhorší období a případnou čekací dobu na paruku pravou z lidských vlasů.