Nadační fond Daruj vlasy

Jak pečovat o paruku

Aby Vaše paruka vydržela dlouhá léta stále tak krásná, je nutné, abyste respektovali několik zásad správné péče.

Největší důraz klademe na mytí paruky, které se nesmí podcenit. Stačí jedno špatné umytí a následky mohou být fatální. Může dojít k vypadávání vlasů, zacuchání a následnému vytrhání vlasů, přesušení a podobně. Proto doporučujeme absolvovat u našeho partnera ProfiBeauty základní kurz péče o paruku, kde Vám provedou první šetrné mytí paruky a přitom Vás vše i naučí.

MYTÍ – pro zkušené

Zásadní otázka se týká pochopitelně mytí paruky. Paruku doporučujeme mýt 1x do týdne, ne častěji, a to zásadně ve vlažné nebo studené vodě za pomocí speciální kosmetiky. Před mytím paruku vždy důkladně pročešte a zasponkujte si pěšinku, aby zůstala tam, kde má být. Poté si připravte vodní lázeň, v níž budete paruku umývat. Mytí paruky tak trochu připomíná máchání, nebudete vlasy masírovat, tak jak je to zvykem u lidských vlasů. Paruku bychom tak mohli hodně zachuchat, přetrhat vlásky, nebo je dokonce vytrhat ze spojů. Níže je připravené instruktážní video. Buď můžete paruku umývat tak, že si ji stejně jako ve videu připevníte k stojací hlavě, a nebo (v případě, že hlavu nemáte, ale máte stojánek) ji zkrátka budete držet pevně v rukou. Do připravené vodní lázně ze studené vody aplikujte dávku šamponu. Není nutné dávat větší množství než ve velikosti vlašského ořechu. Vodu napěňte a paruku v ní takzvaně vymáchejte. Nijak vlasy nedrhněte, necuchejte, nemačkejte, jen paruku ve vodě párkrát promáchejte. Poté vodu vylijte, nahraďte ji novou a to samé budete opakovat s kondicionérem. Opět stačí malé množství, napěnit vodu a paruku lehce promáchat. V poslední fázi už zbývá paruku jen omýt a zbavit ji vešekerých vlasových přípravků. To je nejlepší provést ve sprše. Po umytí paruku nijak nedrhněte ručníkem, lehce ji pročešte, postavte na stojan a nechte doschnout. Jestliže chcete paruku vyfénovat, aplikujte do vlasů ochranný termopřípravek a za nízké teploty ji můžete vyfénovat. DOPORUČUJEME POUŽÍVAT BEZSULFÁTOVOU KOSMETIKU! Potřebujete-li poradit s výběrem šamponu, kondicionéru, obraťte se na nás. U našeho partnera ProfiBeauty je možnost zakoupení kosmetiky, která je vhodná na paruky, neboť neobsahuje sulfáty a silikony a nevysušuje tak vlasy.

ČESÁNÍ

Paruku nečesejte hřebeny či kartáči s ostrými hranami, těmito hřebeny poškodíte nenávratně kutikulu vlasu a také můžete vytrhat vlásky ze spojů. Vlasy se tak budou mnohem více cuchat a působit celkově nezdravě. Doporučujeme česat speciálními hřebeny z přírodních štětin. Paruku ale rozhodně pročesávejte několikrát za den, nenechte vlasy nikdy zacuchat.

STYLING

S parukou z přírodních vlasů lze v podstatě provádět styling jako u vlastních vlasů, na rozdíl od paruk ze syntetických vláken, ty jsou velmi choulostivé na vysoké teploty. Stejně ale jako u vlastních vlasů je nutné říci, že každá úprava jistým způsobem vlasy oslabuje. Ideální je nechat vlasy po umytí volně uschnout, jestliže však chcete přesto paruku vyfénovat, protože spěcháte, fénujte ji za nízké teploty. Paruku lze samozřejmě upravovat i za pomocí žehličky a kulmy, ale opravdu jen z pravých vlasů, umělé vlasy se mohou spálit. 

BARVENÍ

Paruky nedoporučujeme barvit v domácích podmínkách, jestliže však přesto chcete paruku přebarvit, doporučujeme ji předat odborníkům. Paruky z umělých vlasů mají tendenci chytit do zcela jiných odstínů. Budete-li mít o barvení zájem, kontaktujte nás, domluvíme Vám barvení u profesionálů z ProfiBeauty.

POZOR

Pozor si dejte na extrémně teplá prostředí. Doporučujeme návštěvu sauny či solária bez paruky. Stejně tak doporučujeme sundávat paruku při koupání, zejména v bazéně a v moři. Chlorovaná a slaná mořská voda celkově vlasy hodně vysušuje. Na noc ji doporučujeme sundat, ideálně ji před spaním pročešte a postavte na stojánek (možnost zakoupení u našeho partnera Profibeauty), aby se vlasy nezacuchaly.

Vlasovou kosmetiku, kartáče, hřebeny a stojánky

můžete zakoupit u našeho partnera – společnosti ProfiBeauty

Zde můžete nahlédnout na instruktážní video k mytí vlasů. Vše je již popsáno výše.